TROJAN

Wymagany samochód : NIE

Czas :  6.5 godziny marszu.

Długość :  20.0 km

Wzrost wysokości : 640 m.

Opis : Rekreacyjna. Główną atrakcją  panorama widokowa z Trojana ( w obu wariantach) i Bazaltowe Słupy ( w wariancie 1) lub Sztolne Skały i ruiny zamku Karpień ( w wariancie 2)

Start/Zakończenie : Nasz dom

Link do trasy ( wariant 1)

https://connect.garmin.com/modern/activity/4836648472?share_unique_id=44

Km 1-3

Naszym celem jest dojście do żółtej ścieżki dydaktycznej , która prowadzi do Lądka Zdroju przez Ulęże i Bazaltowe Słupy. Polecam iść po naszym śladzie lub z mapą papierową. Zgodnie ze śladem, wychodzimy z naszego domu w lewo, na pierwszym skrzyżowaniu w lewo pod górę i znowu w lewo. Wychodzimy na łąkę, skrajem łąki idziemy do góry, mijamy ostatni dom w Wójtówce i potem pod górę. Po jakiś 1000 metrów dochodzimy do polany, na której odnajdujemy żółtą ścieżkę dydaktyczną, która prowadzi do Lądka Zdroju. Po drodze warto zobaczyć Bazaltowe Słupy, są dobrze oznaczone.

Km 3-5

Z Ulęża i Bazaltowych Słupów schodzimy do drogi asfaltowej. Droga asfaltową dochodzimy do drogi asfaltowej z Lutynii. Skręcamy w prawo i dochodzimy do Lądka Zdroju i ośrodka Geovita. Idziemy prosto i dochodzimy do głównej drogi asfaltowej na Przełęcz Lądecką. To skręcamy w lewo, i dosłownie po 30 metach schodzimy na drogę szutrową , oznaczoną niebieską ścieżką dydaktyczną. Tą drogą dochodzimy znowu do drogi asfaltowej na Przełecz Lądecką. Przed samą drogą, mamy na prawo drogę szutrową i w nią skręcamy.

Km 6-10

Drogą szutrową dochodzimy do skrzyżowania w lesie, na którym znowu odnajdujemy niebieską ścieżkę dydaktyczną. Skręcamy lekko w prawo i główną drogą szutrową podążamy w górę niebieską ścieżką dydaktyczną. Po około dwóch kilometrach dochodzimy do zielonego szlaku . Zielonym szlakiem docieramy do kościółka w Karpnie a potem do Rozdroża Zamkowego.

Km 10-12

Na Rozdrożu Zamkowym wybieramy niebieski szlak ( również czerwoną ścieżkę dydaktyczną ) i dochodzimy do najbardziej faszynującego etapu wycieczki. Przechodzimy przez skały, na początek Skalna Brama, potem Trzy Baszty, potem Skalny Mur i Trojan z przepięknym punktem widokowym. Z Trojana, obok samotnika schodzimy do Lądka Zdroju.

Km 13-20

W Lądku Zdrój kierujemy się do Zdroju, ze Zdroju do Rynku z Rynku w kierunku Złotego Stoku. Przy wyjściu z miasta, przy kapliczce skręcamy na czerwony szlak , którym przez las wracamy do Wójtówki.

Link do trasy (wariant 2)

https://connect.garmin.com/modern/activity/4871143905?share_unique_id=52

Km 1-5

W wariancie drugim ruszamy z naszego domu i kierujemy się czerwonym szlakiem do Lądka Zdroju. W Lądku, dochodzimy do głównego mostu drogowego, za mostem schodami w górę, przechodzimy przez posesję i odnajdujemy niebieską ścieżkę na Szubieniczne Wzgórze.

Km 6-7

To wejście na Szubieniczne Wzgórze a potem fajne skałki Wysoki Okap i Stary Zamek. Cały czas poruszamy się niebieską lub czerwoną ścieżką, którą dochodzimy do obwodnicy Lądka Zdoju.

Km 8-13

Przy obwodnicy idziemy dosłownie 100 m, przechodzimy nad Białą Lądecką i kierujemy się czerwoną ścieżką. Szybko dochodzimy do Szkolnych Skał. Są naprawdę imponujące i łatwo dostępne. Po Sztolnych skałach, kierujemy się nadal czerwoną ścieżką w kierunku Zamku Karpno, mijając po drodze skałki takie jak Skalny Ząb, Trzy Ambony, Królówka. W końcu dochodzimy do ruin zamku Karpno, gdzie spotykamy niebieski i zielony szlak turystyczny.

Km 14-19

Z ruin Zamku Karpno niebieskim i zielonym szlakiem turystycznym dochodzimy do Rozdroża Zamkowego. Na rozdrożu Zamkowym wybieramy czerwoną ścieżkę turystyczną i dochodzimy do skałek Skalna Brana, Trzy Ambony, Skalny Mur i Trojan. Koniecznie trzeba wejść na punkt widokowy na trojanie, super Panorama:) Z trojana schodzimy niebieskim szlakiem do Lądka Zdrój.

Km 20-24

Czerwony szlakiem wracamy z Lądka Zdrój do Wójtówki.

Galeria zdjęć