LĄDEK ZDRÓJ

LĄDEK ZDRÓJ

Lądek Zdrój to miasto w Polsce położone w dolinie Białej Lądeckiej liczące około 6000 mieszkańców, położone na wysokości od 440 do 500 m.n.p.m.

Lądek Zdrój uzyskał prawa miejskie w 1282 roku z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w.

Główną atrakcją Lądka Zdroju jest uzdrowisko. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”.

Lądek Zdrój posiada także wiele innych atrakcji.

Do Lądka Zdroju z naszego domu prowadzi czerwony szlak. Wędrujesz około 40 minut, przez Przełęcz pod Konikiem, przewyższenie 80 m.

W Lądku Zdroju na początek warto zobaczyć Rynek z Ratuszem. Wiele kamienic jest odrestaurowanych, zostało niestety też kilka, które wymagają pilnego remontu. W rynku jest pręgież z XV wieku, w okresie letnim Foodtruck z lodami tajskimi, restauracja z pyszną pizzą, lodziarnia, kawiarnia oraz herbaciarnia.

W rynku warto udać się do tzw. Zdroju, czyli Zespołu Uzdrowisk Lądek Zdrój. Zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” wraz z przyległymi terenami zielonymi jest odrestaurowany , wygląda pięknie, choć miesiącach letnich jest lekko zatłoczony.

Szlaki piesze z Lądka Zdroju to. m.in. Góra Trzech Krzyży, Pieczara Zbójników, Kalwaria na Cierniaku, Iglica, Dzielec i skała Kamionki, Trojak i Wieża Widokowa na Borówkowej.

Szlaki rowerowe z Lądka Zdroju to wycieczki w kierunku Katów Bystrzyckich, Radochowa, Karpna, Wójtówki, Wrzosówki, Orłowca, Skrzynki, czy Trzebieszowic. Sieć dróg leśnych jest mocno urozmaicona, więc można wykazać się dużą kreatywnością.