MASYW SNIEŻNIKA

MASYW SNIEŻNIKA

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich, po obu stronach granicy polsko -czeskiej.

Jego centralnym punktem jest góra Snieżnik ( 1425 m.n.p.m).

Ciekawostką masywu jest to, że obszar masywu należy do zlewiska trzech mórz, tj. Morza bałtyckiego ( rzeka Nysa Kłodzka wpadająca do Odry), Morza Czarnego ( rzeka Morawa wpadająca do Dunaju) i Morza Północnego ( rzeka Cicha Orlica wpadająca do Łaby).

Masyw Śnieżnika posiada też wiele innych atrakcji.

Aby dostać się z naszego domu do Masywu Śnieżnika konieczny jest samochód. Jedziemy do Lądka Zdroju, potem do Stronia Śląskiego. W Stronie można skierować się do Siennej ( ośrodek Czarna Góra – baza wypadowa w Masyw Śnieżnika) lub Nowej Morawy. W Nowej Morawie mamy dwie opcje na bazy wypadowe w rejon Masywu Śnieżnika, tj. Kletno z Jaskinią Niedźwiedzią lub Kamienica z parkingiem leśny na końcu wsi i drogi.

W Masywie Śnieżnika na pewno warto zobaczyć Jaskinią Niedźwiedzią w Kletnie, Schronisko pod Śnieżnikiem oraz ruiny wieży widokowej na Śnieżniku wysadzonej przez polskich saperów w 1973 i do tej pory nie odbudowanej. Ze szczytu Śnieżnika rozpościera się piękna panorama na okoliczne tereny.

Wycieczka na Śnieżnik z naszego domu  to wycieczka całodzienna. Polecamy zaparkować auto w Kamienicy, na końcu wsi na parkingu leśnym. Potem żółtym szlakiem wchodzimy na Dziczy Grzbiet (965 m.n.p.m) i dalej zielonym na Śnieżnik. Powrót przez Schronisko pod Śnieżnikiem, z którego to niebieskim szlakiem wracamy Kamienicy.