OKOLICA

GÓRY ZŁOTE

To pasmo górskie leżące w Sudetach Wschodnich , w których leży miejscowość Wójtówka, w której położony jest nasz dom.

Góry Złote leżą na pograniczu Czech i Polski , ich nazwa w języku czeskim to Rychleby. Są jednym z dłuższych pasm sudeckich, ciągną się na przestrzeni 50 km od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiejna południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu.

Najwyższym szczytem jest Smrek (1125 m.n.p.m.) a w pobliżu naszego domu Borówkowa ( 900 m.n.p.m.). Na Borówkowej znajduje się piękna 25 metrowa wieża widokowa ,z której można oglądać panoramę  Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny Opolszczyzny z dobrze widocznymi jeziorami, Paczkowem i Kamieńcem Ząbkowickim.

………(czytaj dalej)……..

LĄDEK ZDRÓJ

Lądek Zdrój to miasto w Polsce położone w dolinie Białej Lądeckiej liczące około 6000 mieszkańców, położone na wysokości od 440 do 500 m.n.p.m.

Lądek Zdrój uzyskał prawa miejskie w 1282 roku z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa.Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w.

Główną atrakcją Lądka Zdroju jest uzdrowisko. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”.

Lądek Zdrój posiada także wiele innych atrakcji.

………(czytaj dalej)……..

ZŁOTY STOK

Złoty stok to miasto w miasto w Górach Złotych, najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Eksploatowano głównie złoto, szacuje się , że w ciągu 700 lat wydobycia pozyskano 16 t. czystego złota.

Złoty stok uzyskał prawa miejskie w 1334 roku.

Główną atrakcją Złotego Stoku jest Muzeum – Kopalnia Złota.

Złoty Stok posiada też wiele innych atrakcji. 

………(czytaj dalej)……..

MASYW SNIEŻNIKA

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich, po obu stronach granicy polsko -czeskiej.

Jego centralnym punktem jest góra Snieżnik ( 1425 m.n.p.m).

Ciekawostką masywu jest to, że obszar masywu należy do zlewiska trzech mórz, tj. Morza bałtyckiego ( rzeka Nysa Kłodzka wpadająca do Odry), Morza Czarnego ( rzeka Morawa wpadająca do Dunaju) i Morza Północnego ( rzeka Cicha Orlica wpadająca do Łaby).

Masyw Śnieżnika posiada też wiele innych atrakcji.

………(czytaj dalej)……..