GÓRY ZŁOTE

GÓRY ZŁOTE

To pasmo górskie leżące w Sudetach Wschodnich , w których leży miejscowość Wójtówka, w której położony jest nasz dom.

Góry Złote leżą na pograniczu Czech i Polski , ich nazwa w języku czeskim to Rychleby. Są jednym z dłuższych pasm sudeckich, ciągną się na przestrzeni 50 km od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiejna południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu.

Najwyższym szczytem jest Smrek (1125 m.n.p.m.) a w pobliżu naszego domu Borówkowa ( 900 m.n.p.m.). Na Borówkowej znajduje się piękna 25 metrowa wieża widokowa, z której można oglądać panoramę  Ziemi Kłodzkiej, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny Opolszczyzny z dobrze widocznymi jeziorami, Paczkowem i Kamieńcem Ząbkowickim.

Jeżeli chodzi o turystykę pieszą –  Góry Złote to obszar z kilkoma ciekawymi szlakami turystycznymi zobrazowanymi na grafice poniżej.

Główny szlak Gór Złotych w Polsce to szlak czerwony ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju. Szlak przebiega przez Wójtówkę, około 400 m. od naszego domu.

Kolejnym szlakiem turystycznym jest również szlak żółty ze Złotego Stoku do Radochowa. Szlak ten na swojej trasie ma bardzo ciekawą, udostępnioną do zwiedzania Jaskinię Radochowską ,którą najdziesz też idąc szklakiem niebieskim z Lądka Zdroju do Barda.

Na wieżę widokową w Borówkowej możemy dostać się z Lądka Zdroju idą szlakiem żółtym a potem zielonym. Ze Złotego Stoku na Borówkową dostaniemy się idąc szklakiem czerwonym a potem żółtym.

Oprócz szlaków turystycznych, w okolicach Lądka Zdroju wyznaczonych jest wiele ścieżek turystycznych i tras rowerowych. Są one dostępne na mapach oferowanych przed Wydawnictwo Galileos i Compass. W naszym domu znajdziesz wydania papierowe tych map.

Turystyka rowerowa jest również rozwinięta na obszarze Gór Złotych . Można skorzystać z mapy wydawnictwa Galieos. Niebieski szlak rowerowy przebiega przez Wójtówkę w odległości 100 m od naszego domu. Jest to pętla Lądek Zdrój-Wójtówka – Wrzosówka – Lutynia – Lądek Zdój.

W zimie na nartach i snowboardzie można pojeździć w Stacji Narciarskiej Lądek Zdój. Stacja jest nieduża i idealna dla początkujących. Bardziej zaawansowani mogą poszusować w nieodległej Siennej – ośrodek Czarna Góra ( 20 km, 30 minut drogi samochodem z naszego domu).